بیو گرافی مهدی مهدوی کیا

بیوگرافی مهدی مهدوکیا

ورود به ارشیو بیوگرافی بازیکنان پرسپولیس

 

مهدی مهدوی کیا کاپیتان اسبق تیم ملی متولد 5 مردادماه 1356 شهر ری می باشد. مهدوی کیا صاحب یک دختر با نام عسل است. مهدوی کیا به موشک ایرانی معروف است.

 نام: مهدی

نام خانوادگی: مهدوی کیا
تاریخ تولد: 1356/5/5
محل تولد: شهرری
پست: هافبک
شماره پیراهن: 2
نام مستعار: موشک ایرانی
اولین بازی ملی: 1996
بازیهای ملی: 111
تعداد گلهای ملی: 11
--------------------------------
مهدی مهدوی کیا متولد شهر ری می باشد ولی اصالتا اهل اراک روستای چشمه است. خانم سپیده مهدوی کیا همسر کاپیتان ارزنده و اسبق تیم ملی ایران است. مهدی مهدوی  کیا یک دختر با نام عسل دارد.
وی از کودکی علاقه زیادی به فوتبال داشت و در دوران نوجوانی از زمین های خاکی جذب باشگاه بانک ملی شد و با پشتکار به باشگاه پرسپولیس پیوست.
افتخارات و موفقیت های مهم ورزشی وی از سال 75 شروع شد، پس از محرومیت نعیم سعداوی وی در پیستون راست تیم ملی بازی کرد. مهدی با زدن 2 گل به چین شایستگی های خود را اثبات کرد.
 
وی در باشگاه های بانک ملی، پرسپولیس تهران، بوخوم، هامبورگ و اینتراخت فرانکفورت آلمان سابقه بازی دارد.
 مهدوی کیا در سال ۲۰۰۳ از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان بازیکن برتر فوتبال آسیا شناخته شد. هواداران هامبورگ به او لقب موشک ایرانی داده بودند.
وی از باتجربه های فوتبال و تیم ملی فوتبال ایران است و در سال 1387 از سوی علی دایی؛ سرمربی وقت تیم ملی بازوبند کاپیتانی تیم ملی را به بازو بست. او با حضور در دو جام جهانی ۹۸ و ۲۰۰۶ خود را در سطح بین المللی مطرح کرد.
مهدوی کیا در سال ۱۹۹۸ به باشگاه بوخوم پیوست و در سال ۱۹۹۹ به هامبورگ رفت و تا سال ۲۰۰۷ در این تیم عضویت داشت که با تمام شدن قرارداد خود به تیم اینتراخت فرانکفورت پیوست. وی در مجموع ۲۲۳ بازی در بوندس لیگا، ۲۹ گل به ثمر رساند.
وی پس از یک غیبت ۹ ماهه در سال 1387 براى بازى با کره شمالى از سوی علی دایی به تیم ملى دعوت شد. این اولین مرتبه ای بود که مهدوى کیا براى تیمى که هدایت آن بر عهده على دایى است به میدان مى رفت.
وی تا سال ۲۰۱۰ با فرانکفورت قرار داشت. وی در سال 1388 بعد از 11 سال حضور در بوندس لیگا به ایران برگشت و به تیم استیل آذین پیوست. مهدوی کیا در یازدهمین دوره لیگ برتر با مسئولین باشگاه داماش گیلان برای همراهی این تیم  به توافق رسید و پیراهن این تیم را بر تن کرد.
وی پایان نیم فصل اول همان سال از این تیم جدا شد و بعد از 13 سال مجددا به تیم پرسپولیس پیوست و پس از عقد قرارداد با این تیم اعلام کرد پرسپولیس آخرین باشگاه دوران بازیگری وی است.
 
 
گل های ملی مهدی مهدوی کیا:
#تاریخمحل برگزاریحریفنتیجهدست آوردمسابقات
١ ۲۱ آوریل ۱۹۹۷ تبریز، ایران Flag of Kenya.svg کنیا ۳–۰ برنده دوستانه
٢ ٢ ژوئن ۱۹۹۷ دمشق، سوریه مالدیو ١٧–٠ برنده مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸
٣ ۱۱ ژوئن ۱۹۹۷ تهران، ایران مالدیو ٩–٠ برنده مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸
۴ ۱۳ سپتامبر ۱۹۹۷ دالیان، چین Flag of the People's Republic of China.svg چین ۴–۲ برنده مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸
۵ ۱۳ سپتامبر ۱۹۹۷ دالیان، چین Flag of the People's Republic of China.svg چین ۴–۲ برنده مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸
۶ ٣١ ژانویه ١٩٩٨ هنگ کنگ، هنگ کنگ  شیلی ۱–۱ تساوی دوستانه
٧ ٢١ ژوئن ١٩٩٨ لیون، فرانسه  ایالات متحده آمریکا ۲–۱ برنده جام جهانی ۱۹۹۸
٨ ١۶ ژانویه ٢٠٠٠ پاسادینا، ایالات متحده  ایالات متحده آمریکا ۱–۱ تساوی دوستانه
٩ ٣١ مارس ٢٠٠٠ حلب، سوریه مالدیو ۸–۰ برنده مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۰
١٠ ١٢ اکتبر ٢٠٠١ تهران، ایران  عراق ۲–۱ برنده مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲
۱١ ١٨ فوریه ٢٠٠۴ تهران، ایران  قطر ۳–۱ برنده مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶
۱٢ ٣٠ مارس ۲۰۰۵ پیونگ یانگ، کره شمالی  کره شمالی ۲–۰ برنده مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶
۱٣ ۱۵ اکتبر ۲۰۰۹ تهران، ایران  کره شمالی ۲–۱ برنده مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰
 
خداحافظی مهدی مهدوی کیا از فوتبال
مهدی مهدوی کیا که اعلام کرده بود در پایان همین فصل از میادین خداحافظی خواهد کرد، اجرای تصمیمش را چند ماهی جلو انداخت. کاپیتان اول پرسپولیس خداحافظی خود را از میادین فوتبال اعلام کرد و در آخرین روزهای سال91 یکی از مهم ترین رویدادهای فوتبال را رقم زد. مهدوی کیا می گوید تا پایان فصل فقط در صورتی که پرسپولیس به فینال جام حذفی برود با چند دقیقه حضور در آن میدان برای همیشه با پیراهن پرسپولیس خداحافظی می کند.
کیا از ابتدای فصل روزهای متفاوتی را در پرسپولیس سپری کرد. مدتی در غیاب کریمی و در روزهای سیاه خوزه، به ستون اصلی تیم تبدیل شد و از سقوط بیشتر سرخپوشان جلوگیری کرد. اما تحولات فراوان تیم در نیم فصل دوم و همزمان یکی دو مصدومیت بدهنگام، کیا را کاملا به حاشیه راند. امروز هم با وجود آمادگی مهدوی کیا بعد از رفع مصدومیت، در ترکیب پرسپولیس جایی برای او وجود ندارد.
مهدی مهدوی کیا که اولین بازی خود را برای پرسپولیس 17 سال قبل انجام داده بالاخره در جلسه ای دو نفره با یحیی گل محمدی به این جمع بندی رسید که دیگر کادر فنی پرسپولیس به او نیازی ندارد و به همین خاطر اعلام کرد دیگر در میادین فوتبال حاضر نخواهد شد.
با این وجود با صحبت های انجام شده قرار است مهدوی کیا در تمرین ها و در کنار تیم حضور داشته باشد. او مثل تمام سال های بی حاشیه ای که در این فوتبال سپری کرد، تصمیم آخر را هم به شکلی گرفته که آرامش اردوی پرسپولیس را به هم نریزد.

برچسب ها : بیوگرافی, زندگینامه, مهدی مهدوی کیا, مهدی کیا, عکس مهدی مهدوکیا, بیوگرافی مهدوی کیا, بیوگرافی مهدی مهدوی کیا, زندگینامه مهدی کیا, زندگینامه مهدی مهدوی کیا, پرسپولیس زلزله,